Kauno mokykla-darželis „Rūtelė”

STRESO VALDYMAS ARBA KAIP PAGERINTI EMOCINĘ SVEIKATĄ KARANTINO METU

 • Paskelbė : Admin
 • Paskelbta: 2020-03-27
 • Kategorija: Aktualijos

Šiandien, kai visą pasaulį užklupo nematomas ir dar nepažintas priešas, kiekvienas iš mūsų jaučia nerimą. Susiduriame su rimtu iššūkiu, kuris keičia mūsų kasdieninius įpročius ir su tuo reikia susigyventi ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Girdėdami tėvų kalbas apie viruso plitimą, besikeičiančią ekonominę situaciją, nuogąstavimus dėl savo ir artimųjų sveikatos, vaikai gali jaustis nesaugiai, nerimauti, bijoti. Kad mažieji mūsų draugai išgyvena stresą, gali išduoti fiziniai ir emociniai jų negalavimai (pilvo ar galvos skausmas, pykinimas, griežimas dantimis, košmarų sapnavimas, nuotaikų kaita ir pan.) bei pakitęs elgesys – vaikai gali tapti irzlesni, nervingesni, pradėti nekontroliuoti savo emocijų ir kt.

Kaip padėti vaikams lengviau išgyventi dabartinę situaciją?

Priežastys. Aptarkite su vaikais kas juos neramina, priežastis dėl kurių jie jaučia nerimą. Paaiškinkite, vaikams suprantama kalba, kodėl negalime eiti į mokyklą, dažniau būname namuose, nes saugome vienas kitą. Šiuo metu jūsų vaikai išgyvena sunkų adaptacijos procesą, per kurį turi prisitaikyti prie besikeičiančio gyvenimo, socializacijos trūkumo. Jiems, socialinio kontakto nebuvimas su bendraamžiais draugais, klasiokais yra tolygu pasaulio pabaigai. Leiskite savo vaikaims kuo dažniau bendrauti su draugais įvairiomis ryšio priemonėmis.

Stenkitės kuo mažiau kalbėti apie virusą girdint vaikams. Nuolatinės kalbos, naujienų klausymas, naujų atvejų aptarimas, visa tai neigiamai veikia kiekvieną iš mūsų, o vaikams sukuria nesaugią atmosferą, kelia įtampą ir daro įtaką jų netinkamam elgesiui. Nepamirškime, kad vaikams ir dabar – svarbiausia žaisti, klausytis pasakų, konstruoti, žiūrėti filmukus.

Artumas. Išsikalbėti yra būtina, tačiau ne visi vaikai yra atviri ir linkę tai daryti. Pasistenkite sukurti tokią aplinką, kad vaikas pats norėtų pasipasakoti per daug jo neklausinėjant ir netardant, pvz., žaidžiant, spalvinant, kažką dirbant kartu buityje pasakokite jam apie savo dieną ir lyg tarp kitko užklauskite, o kaip jam ji praėjo. Nepasitenkinkite atsakymu „viskas gerai, stenkitės sumaniai vynioti siūlą, kad vaikas po truputį imtų atsiverti. O jei Jūsų vaikas jau tokio amžiaus, kad žaidimai nebepadeda, pasitelkite jo bendravimo formą – lapelius, mobiliąsias programėles, elektroninius laiškus, nuotraukas. Nustebsite, kaip noriai jis atrašinės į Jūsų žinutes nepaisant to, kad sėdės vos už poros metrų.

Fizinis aktyvumas. Skatinkite vaiko aktyvų laisvalaikio leidimą. Šiandien tam sukurtos tobulos sąlygos. Kadangi dabar rekomenduojama laiką leisti tik su šeima, vaikai nebeturi pasirinkimo – norėdami būti gryname ore, tai gali padaryti tik su Jumis. Pasinaudokite šia proga ir pakvieskite visą šeimą pasivaikščioti miške, važinėtis dviračiais, pažaisti aktyviuosius žaidimus. Besimankštinantys žmonės labiau pasitiki savimi, yra geresnės nuotaikos, todėl lengviau išgyvena stresines situacijas. Mankštindamiesi kartu galite ištaikyti momentą atviram pokalbiui.

Atsipalaidavimas. Kvėpavimas vienas iš svarbiausių dalykų pajutus, kad artėja streso priepuolis. Atraskite Jūsų vaikui tinkamiausią kvėpavimo techniką (įkvėpti giliai ir iškvėpti, o gal kaip tik kvėpuoti greitai, trumpais iškvėpimais). Mokykite savo vaiką atsipalaiduoti, paskatinkite susierzinus pagalvoti apie kažką malonaus, pasvajoti, įsijungti raminančios muzikos, išgerti arbatos. Svarbiausia, kad vaikas turėtų savo nusiraminimo būdą, jam padėti gali ir mėgstamiausios dainelės niūniavimas ar eilėraščio deklamavimas mintyse. Nesmerkite, jei Jūsų vaikas „įkrinta“ į kompiuterinius žaidimus ar serialus, tai taip pat gali būti jų savotiška meditacija.

Į netinkamą elgesį pirmiausia reaguokite kaip į užslėptas emocijas. Netinkamas vaiko elgesys – tai ženklas tėvams, kad vaikas gali blogai jaustis, išgyventi sunkius jausmus, kurių įvardyti nemoka, todėl visos emocijos išsilieja per netinkamą elgesį. Stenkitės pamatyti, kokias emocijas slepia netinkamas elgesys, ir pirmiausia vaiką nuraminkite, o tik paskui aptarkite jo netinkamą elgesį ir kaip jį koreguoti.

Nuotraukų autorius:
Gift Habeshaw iš Unsplash

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
 • Elektroniniai dienynai
 • Tėvams
 • Mokiniams
 • Mokytojams
Pertrauka
 • 1. 08.00 - 08.45
 • 2. 09.00 - 09.45
 • 3. 10.00 - 10.45
 • 4. 11.05 - 11.50
 • 5. 12.10 - 12.55
 • 6. 13.05 - 13.50